Committees

Programme Committee:

  • Luca Aceto - Reykjavik University, Iceland
  • Jiri Adamek - TU Braunschweig, D
  • Lars Birkedal - IT University of Copenhagen, DK
  • Filippo Bonchi - CNRS, ENS-Lyon, F
  • Corina Cirstea - University of Southampton, UK
  • Bob Coecke - University of Oxford, UK
  • Andrea Corradini - University of Pisa, I
  • Mai Gehrke - Universitè Paris Diderot - Paris 7, F
  • H. Peter Gumm - Philipps University Marburg, D
  • Gopal Gupta - University of Texas at Dallas, USA
  • Ichiro Hasuo - Tokyo University, Japan
  • Reiko Heckel - University of Leicester, UK (cochair)
  • Bart Jacobs - Radboud University Nijmegen, NL
  • Ekaterina Komendantskaya - University of Dundee, Scotland, UK
  • Barbara König - University of Duisburg-Essen, D
  • José Meseguer - University of Illinois, Urbana-Champaign, USA
  • Marino Miculan - University of Udine, I
  • Stefan Milius - Friedrich Alexander Universität Erlangen-Nürnberg, D (cochair)
  • Larry Moss - Indiana University, Bloomington, USA
  • Till Mossakowski - DFKI Lab Bremen and University of Bremen, D
  • Prakash Panangaden - McGill University, Montreal, Canada
  • Dirk Pattinson - Imperial College London, UK
  • Dusko Pavlovic - Royal Holloway, University of London, UK
  • Daniela Petrisan - University of Leicester, UK
  • John Power - University of Bath, UK
  • Jan Rutten - CWI Amsterdam and Radboud University Nijmegen, NL
  • Lutz Schröder - Friedrich Alexander Universität Erlangen-Nürnberg, D
  • Monika Seisenberger - Swansea University, UK
  • Sam Staton - University of Cambridge, UK
  • Alexandra Silva - Radboud University Nijmegen and CWI Amsterdam, N
  • Pawel Sobocinski - University of Southampton, UK
  • Yde Venema - University of Amsterdam, NL
  • Uwe Wolter - University of Bergen, NO

Steering Committee

  • Jiri Adámek, TU Braunschweig, D
  • Michel Bidoit, CNRS and ENS de Cachan, Cachan, F
  • Corina Cirstea, University of Southampton, UK
  • Andrea Corradini, University of Pisa, I
  • H. Peter Gumm (co-chair), Philipps University Marburg, D
  • Rolf Hennicker, Ludwig-Maximilians-University Munich, D
  • Bartek Klin, University of Warsaw, PL
  • Hans-Jörg Kreowski, University of Bremen, D
  • Alexander Kurz, University of Leicester, UK
  • Marina Lenisa, University of Udine, I
  • Ugo Montanari, University of Pisa, I
  • Larry Moss, Indiana University, Bloomington, USA
  • Till Mossakowski (co-chair), DFKI Lab Bremen and University of Bremen, D
  • Fernando Orejas, Politechnical University Catalunia, Barcelona, E
  • Francesco Parisi-Presicce, University of Rome La Sapienza, I
  • John Power, University of Bath, UK
  • Horst Reichel, Technical University of Dresden, D
  • Jan Rutten, CWI Amsterdam and Radboud University Nijmegen, NL
  • Andrzej Tarlecki, University of Warsaw, PL
  • Hiroshi Watanabe, AIST, JP

Organizing Committee: